Πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Διοικητηρίου στην Λιβαδειά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» με εισηγητές τους εξαιρετικούς: Κοντογιάννη Δήμο, Ανδρεόπουλο Αλέξανδρο και Σταθαρά Στάθη, με σκοπό την ενημέρωση μαθητών/τριών της Β΄και Γ΄τάξης του 2ου Ημερησίου Γενικού Λυκείου Λιβαδειάς  στις παρακάτω ενότητες:

Στατιστικά τροχαίων δυστυχημάτων

Κύριες αιτίες πρόκλησης τροχαίων δυστυχημάτων

Επίδραση Αλκοόλ στον εγκέφαλο,  Χρόνος αντίδρασης, Απόσταση Ακινητοποίηση,Αμυντική Οδήγηση, Οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ /ουσιών,Εξωτερικοί & Ψυχολογικοί παράγοντες

Ασφαλής Οδήγηση

Χρήση ζώνης ασφαλείας & κράνους, Απόσπαση προσοχής, Ευγένεια στο δρόμο, Συνέπειες τροχαίων δυστυχημάτων

Στη συνέχεια ακολούθησε Βιωματική εκπαίδευση με τη χρήση προσομοιωτών και διαδραστικών δραστηριοτήτων.

Ευχαριστούμε

Τον Περιφερειάρχη της Περιφερειακής ενότητας Βοιωτίας κο Ντασιώτη για την παραχώρηση των χώρων του Διοικητηρίου.

Τον Δ/ντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κο Κυριτσόπουλο και τον Αντιπεριφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας σε θέματα παιδείας κο   Βελισσάριο για την υποστήριξη της Δράσης.

Το Σωματείο « Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων του 2ου ΓΕΛ Λιβαδειάς» που με την ενεργοποίηση του σε δράσεις εκπαίδευσης αναδεικνύει την δυναμική του Σχολείου.

Και τέλος Συγχαίρουμε τους μαθητές/τριες μας που με σοβαρότητα, υπευθυνότητα και άψογη συμπεριφορά βοήθησαν στην εκτέλεση του προγράμματος.

Ο Δ/ΝΤΗΣ του 2ου ΓΕΛ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Εικόνα 1