Στο πλαίσιο των προγραμμάτων κινητικότητας  Erasmus+ που εκπονεί η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Βοιωτίας, ο καθηγητής του σχολείου μας

Α . Καρατράντος  έλαβε μέρος στο Course Training με θέμα: Team Building, στην Μαδρίτη από 28/1/2024 έως 2/2/2024.

Το θέμα της εκπαίδευσης ήταν αρκετά ενδιαφέρον και χρήσιμο. Οι γνώσεις που αποκτήθηκαν μπορούν να εφαρμοστούν στον χώρο εργασίας, τόσο στο διοικητικό τμήμα όσο και στην διδακτική διαδικασία.

Οι εκπαιδεύτριες εξαιρετικές και ως προς την  μέθοδο και την μεταδοτικότητα

Η οργάνωση άψογη

OL

1η ημέρα

Κατανοήσαμε βαθύτερα τις αρχές του Team Building και τη σημασία της δημιουργίας ομάδας στους οργανισμούς. Μάθαμε τους ρόλους και τις ευθύνες, τα στάδια ανάπτυξης, τις τεχνικές επικοινωνίας, συνεργασίας και τις στρατηγικές επίλυσης συγκρούσεων καθώς επίσης και τα οφέλη της καλλιέργειας μιας θετικής ομαδικής κουλτούρας στα σχολεία μας

2η ημέρα

Αποκτήσαμε γνώσεις για την οικοδόμηση μιας αποτελεσματικής ομαδικής εργασίας στο σχολείο βάσει της συνεργασίας και της συνεργασίας των μελών της ομάδας για την επίτευξη κοινών στόχων. Επίσης λάβαμε πρακτική γνώση των δυνατών σημείων-χαρακτηριστικών της ομάδας και των τρόπων οικοδόμησης εμπιστοσύνης και ψυχολογικής ασφάλειας ώστε να υιοθετήσουμε μια κουλτούρα συνεχούς βελτίωσης.

3η ημέρα

Κατανοήσαμε τις αρχές της Διοίκησης της ομάδας που επικεντρώνεται στην επίβλεψη και τη βελτιστοποίηση της απόδοσής της. Μάθαμε για την αποτελεσματική διαχείριση της ομάδας, την επίτευξη των οργανωτικών στόχων, την αξιολόγηση των δυνατών σημείων και των αδυναμιών, να θέτουμε στόχους και να παρακολουθούμε, αξιολογώντας την απόδοση και παρέχοντας αποτελεσματικά σχόλια.

4η ημέρα

Κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος ξεναγηθήκαμε στα σημαντικότερα μουσεία και μνημεία της Μαδρίτης. Απολαύσαμε την τοπική παραδοσιακή κουζίνα και μυηθήκαμε στα ήθη κι έθιμα της περιοχής

5η ημέρα

Κατανοήσαμε  τη σημασία της διεθνοποίησης και της δικτύωσης για τα σχολεία στον σημερινό παγκοσμιοποιημένο κόσμο.

ΟΛΕΣ ΟΙ  ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΔΩ

ERASMUS 2nd GENERAL LYCEUM LIVADIAERASMUS 2nd LYCEUM LIVADIAERASMUS 2nd LYCEUM LIVADIAERASMUS 2nd LYCEUM LIVADIAERASMUS 2nd LYCEUM LIVADIA